Sukhoi’nin Türkiye Planı

sukhoi

Rus uçak üreticisi Sukhoi, Türkiye’de yatırım yapmayı planlıyor. Şirket uçak satıp, parçalarını ise Türkiye’de üretecek tesis kurmayı teklif etti.

Rusya’nın iş dünyası haberleri ajansı Prime, Sukhoi Başkan Yardımcısı Yevgeny Andrachnikov ile bir ropörtaj yaptı. Andrachnikov, şirket olarak Çin pazarına girmek istediklerini, bunun için de uçak alım garantisi karşılığında Çin’de uçak parçası üretmeyi düşündüklerini söyledi.

Rus yönetici, Çin’in yanı sıra Türkiye ve Hindistan pazarlarına da girmek istediklerini de dile getirdi. Bir havayolu şirketi kurmayı planlayan Nikaragua hükümetiyle görüştüklerini belirten Andrachnikov, Rusya’da ise ekonominin durumu nedeniyle yerel havayollarının zorlandığını kaydetti. Sukhoi şirketi, uçakların sürümünü artırmak için Rus spor kulüpleriyle görüşmelere de başlayacak.

Spor kulüplerine uçak kiralamak istediklerini belirten Andrachnikov, sadece Rus buz hokeyi ligi takımlarının yurtdışı maçları için 10 – 12 uçağa ihtiyacı olduğunu belirtti. Bu yıl başında Sukhoi iş jetini satmaya başlayan şirket, yine bu yıl 44 adet SSJ-100 model uçak satmayı planlıyor. Sukhoi daha sonra rakamı 60 uçağa çıkarmayı hedefliyor.

You Might Also Like

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>