Siemens Elektrikli Uçak Motoru Üretecek

siemens-elektrikli-ucak-motor

Elektrik enerjisi sadece otomobillerde değil, yakın gelecekte bütün ulaşım araçlarında ana enerji kaynağı olarak kullanılacak. Bu değişimde pay sahibi olacak firmalardan biri de Siemens olacakmış gibi gözüküyor. Alman devi uçaklar için geliştirdiği yeni elektrik motoruyla rekor seviyede ağırlık/güç oranı sunuyor. Sadece 50 kilogram ağırlığındaki yeni motor, sürekli olarak 260 kilowatt güç üretme yeteneğine sahip. Bu ağırlık / güç oranı daha önceki elektrikli  motorlara kıyasla 5 kat daha yüksek.

Ortalama bir elektrik motorunun kilogram başına 1 kilowatt civarında, kaliteli bir elektrikli aracın motorunun ise kg başına 2 kilowatt civarında güç ürettiğini belirten Siemens yetkilileri, tamamen uçaklar için tasarlanmış yeni motorlarıyla kg başına 5 kilowatt’ın üzerinde güç elde edebildiklerini belirtti. Yaklaşık 2500 devir/dakika dönüş hızına sahip motor, 2-4 kişilik küçük bir uçakta kullanılabilecek kadar güç üretebiliyor. İleride daha büyük uçaklarda hatta ticari ucuşlarda kullanılması beklenen motorun uçuş testlerine 2015 yılının sonlarına doğru başlanacak. 

You Might Also Like

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>