Havalimanlarında Vücut Tarama Sistemi Başlıyor

havalimani-vücut-tarama

Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu’nun yeni aldığı karar ile birlikte havalimanlarındaki ilk güvenlik kaldırılıyor. Ancak, yolcu kısmına geçişlerde ‘vücut tarayıcı’ cihazıyla güvenlikler artacak.

Türkiye’deki havalimanlarının güvenliğinden sorumlu olan Milli Sivil Havacılık Güvenliği Kurulu, iki yeni uygulama başlatılma kararı aldı. Buna göre, 1 Temmuz’dan itibaren havalimanı binalarına ilk girişteki arama uygulaması kaldırılacak. Ayrıca, 1 Eylül’den itibaren yurtdışına açık 11 havalimanında, “vücut tarayıcı” cihaz kullanılmaya başlanacak. Milli Sivil Havacılık Güvenliği Kurulu, Suriye’deki çatışma bölgelerine gidenleri kontrol altına alıp havalimanlarının güvenliğinin sağlanması için hazırlanan bu projeleri Ankara’da önceki gün yapılan son toplantıda değerlendirip karara bağladı.

Yeni kararlara göre, ilk olarak 1 Temmuz’da İzmir’deki Adnan Menderes Havalimanı’nında başlatılacak uygulamada havalimanı binasına girişte yapılan güvenlik uygulaması yolcuların konforunu sağlamak ve yolcu akışını hızlandırmak amacıyla son bulmuş olacak. Onun yerine, havalimanı binasında yolcuların kullandığı 2’nci güvenlik alanındaki güvenlik önlemleri güçlendirilecek. Bu kapsamda, ikinci güvenlik noktası içinde, “arındırılmış alanlar” yer alacak.

Kurul, diğer önemli kararının ise 1 Eylül’den itibaren uygulanmasına karar verdi. Bu karar gereğince, yurtdışına açık 11 havalimanında, “vücut tarayıcı” cihaz kullanımına başlanacak. Böylelikle havayoluyla Türkiye’ye gelen ya da Türkiye’den yurtdışına çıkan tüm yolcuların vücudunun tümünde kontrol yapılabilecek. Vücut tarayıcı uygulaması, İstanbul’daki Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları ile İzmir, Ankara, Antalya, İzmir, Bodrum, Dalaman, Adana, Trabzon ile Şanlıurfa’daki GAP ve Kütahya’daki havalimanında yaygınlaştırılacak.

İngiltere ve ABD’deki havalimanlarında 2010 yılında kullanılmaya başlanan yeni model X-ray cihazları kanser tartışmasına yol açmıştı. O dönemde bir açıklama yapan ABD’li nükleer fizikçi Doktor Arjun Makhijani, “Havaalanlarına yerleştirilen yeni tip güvenlik cihazlarından geçerken aldığınız radyasyon vücudunuzda kalabiliyor. Önceki cihazlar, radyasyonu sadece bedenin içinden geçiriyordu. Bu cihazdaysa ışınlar bedenin içinden geçip kaybolmuyor. Bedene çarpıp içerde kalıyor” demişti. Ancak bu risk kesin olarak kanıtlanmış değil.

You Might Also Like

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>