Emirates, İki Sınıflı A380 Kullanan İlk Havayolu Şirketi Oluyor

emirates kalabalık

Emirates, Airbus A380 tipi uçaklarla iki sınıflı kabin düzenine geçerek bu konuda bir ilke imza atmayı planlıyor.

Geçtiğimiz Perşembe günü Emirates’in başkanı Sir Tim Clark ve Copenhagen Airports CEO’su Thomas Woldbye tarafından düzenlenen basın toplantısında, 1 Aralık 2015 tarihinden itibaren Dubai – Kopenhag seferlerinin uçuşlarının Airbus A380 tipi uçaklarla gerçekleştirileceği belirtilmişti.

Ağustos 2011’de Dubai – Kopenhag hattı açıldığından beri kullanılan Airbus A330 tipi uçakların yerine günümüzde Boeing 777 tipi uçaklar hizmet vermekte. Bu yeni gelişme doğrultusunda Dubai – Kopenhag hattı, önümüzdeki Aralık ayından itibaren İskandinavya bölgesinin tarifeli ilk A380 seferine de ev sahipliği yapmış olacak. Emirates aldığı bu son derece radikal bir kararla birlikte, Kopenhag hattında kullanacağı A380’leri Business ve Economy olmak üzere iki sınıflı bir biçimde düzenlemiş olacak. Bu sayede her bir uçakta tam olarak 615 koltuk yer almış olacak.

Emirates’in Kopenhag uçuşlarında kullanacağı A380’lerde 58 adet Business Class ve 557 adet Economy Class koltuğu bulunacak. Emirates bu sayede Dubai – Kopenhag pazarına haftalık bazda tek yönde 4.305, toplamda ise 8.610 koltuk kapasitesi arz etmiş olacak. Günde sadece tek bir seferin yapıldığı bir hat için son derece yüksek bir gelir elde etmiş olacak. Aynı zamanda çevrecilik açısından da bakacak olursak, [Yolcu x Kilometre] bakımından üretilen karbondioksit salınımı da en aza indirgenmiş olacak.

Emirates’in filosundaki mevcut A380’lerin iki farklı kabin versiyonu var. Birinci versiyonda 14 First Class + 76 Business Class + 399 Economy Class kapasitesi bulunurken, ikinci versiyonda First ve Business kapasiteleri aynı olmakla birlikte, Economy Class’ta 427 koltuk yer alıyor. Kopenhag hattı ile birlikte hizmete girecek olan üçüncü versiyon, Emirates’in stratejisinde ciddi bir yenilik olduğunun işaretçisi.

Uçuş süresi yaklaşık olarak altı saat olan, orta menzilli bir hat kategorisindeki bu pazarda böylesine fazla koltuklu bir uçağın kullanılması, şirketin geleceğe dönük hamlelerinin de ilk sinyallerini veriyor. Önümüzdeki yıllarda filoya katılacak yeni A380’lerin hatırı sayılı bir bölümünün iki kabin sınıflı olarak düzenlenerek, orta menzilde yer alan ve tatil amaçlı seyahat eden yolcu kitlesinin yoğun olduğu hatlarda kullanılacağı tahmin ediliyor.

Emirates’in çok güçlü olduğu Hindistan için de Economy Class yolcusunun yoğunlaştığı pazarlarda, 615 koltuklu bu konfigurasyona sahip uçaklar hizmet verebilir. Bunun yanı sıra Emirates belki de, Avrupa Birliği içerisinde ilave uçuş izni almakta zorlandığı diğer bazı hatlarda da, benzer şekilde çok yüksek kapasiteli A380’lerin kullanımına geçebilir. 2016 yılı Emirates ile Avrupalı taşıyıcılar arasındaki rekabet açısından bir hayli renkli ve sıcak geçeceğe benziyor.

You Might Also Like

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>