DHMİ’nin Kontrolerleri Mezun Oldu

dhmi-kontroller

Türkiye havalimanlarında Hava Trafik Kontrol (ATC) ünitelerinde çalıştırılmak üzere 2013 yılı içerisinde atamaları yapılan kursiyerlerin temel eğitimleri tamamlandı. Kursiyerler, düzenlenen törenle diplomalarını aldı. 108-109 ve 110. dönem temel ATC kurs birincilerine diplomaları Genel Müdürümüz Serdar Hüseyin Yıldırım tarafından verildi.

Törende kursiyerler adına konuşma yapan Başak Baştuğ Selvi, modern bir eğitim tesisinde eğitim gördükleri için mutlu olduklarını ifade etti. Kursiyer Selvi, “Bizler yurdumuzun çeşitli yerlerinde işe başlamanın heyecanını yaşamaktayız. 15 ay süren eğitim süremizde bize işimizle ilgili her türlü eğitimi veren ve bizi mesleğe hazırlayan herkese teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

Diploma töreninde bir konuşma yapan DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, Yaklaşık 16 ay süren zorlu bir eğitim maratonunun ardından diploma almaya hak kazanan kursiyerlere tebriklerini ileterek şöyle dedi : “Bugün mutlu bir günümüz. Böyle mutlu bir toplantıyı ilk defa yaşıyorum. Onun için ben de hepiniz gibi heyecanlıyım. Bu güzel günde sizlerle beraber olmaktan da çok mutluyum. Pırıl pırıl genç arkadaşlarımızın, meslektaşımızın 16 ay süren bu uzun kurs dönemini başarıyla bitirip yeni vazifelerinize başlayacak olmanızdan dolayı çok mutluyuz gururluyuz. Bunu özellikle, altını çizerek ifade etmek istiyorum.”

Tabii havacılık sizin de bu sürede öğrendiğiniz gibi ve birçoğunuzun da zaten bildiği gibi çok hassas ve önemli bir sektör.

Dünya gittikçe küçülüyor. Globalleşme denilen bir süreç yaşanıyor. Artık o eskiden çok büyük gibi gözüken gezegen küçük bir köy halini aldı. Her yere aynı gün içerisinde ulaşmak dünyanın en uzak noktası dahi olsa mümkün hale geldi. Tabii buda havacılık sayesinde olabiliyor.

Havacılık demek hız demek. Diğer ulaşım sektörlerinden bizim en büyük farkımız hızımızdır. Bu tabii önemli bir nokta. Bize hocalarımız havacılığı öğretirken bu konunun hep altını çizerlerdi. Bu meslek bir hız mesleğidir. Uçak hızlı hareket eder. Dolayısıyla siz daha hızlı hareket etmek zorundasınız düşünce olarak, fikir olarak ve hazırlık olarak. Burası tabii çok mühim,  sizler için de çok mühim. Yapacağınız bu işte her zaman olayların önünde olmak zorundasınız. Olayların gerisinde kalmak kabul edilebilir bir şey değil bizim sektörümüzde. Çünkü o zaman olay kendi sürecinde akar gider siz ancak arkasından bakmak zorunda kalırsınız ki Allah korusun bu çok sıkıntılı bir iştir. Onun için her zaman olayların önünde olmak gerekir fikren. Sonrasında her zaman bir hazırlık gerekir buna motivasyonunuzun yüksek olması gerekir. Bunların hepsini tabii size hocalarınız anlattılar. Bunların hepsini öğrendiniz. İnşallah da vazifelerinizi de layıkıyla yapacağınızdan hiçbirimizin şüphesi yoktur.

Hepinize öncelikle tabii kursu bitiren kardeşlerimize yeni görevlerinde gidecekleri yerlerde üstün başarılar diliyorum. Özveriyle çalışacağınızdan eminim. Bundan hiç şüphem yok. Zaten bu mesleği sevmeyen bir kişinin bu meşakkatli kursu bitirip de mezun olması pek kolay bir şey değil. Sevgiyle yapılacak bir iş. Dolayısıyla hepiniz mezun olduğunuza göre bu mesleği sevdiğinizden şüphem yok. Zevklidir gerçekten de. Demin konuşan hanım arkadaşımızın söylediği gibi zevkli bir iştir. Risklidir ama risk şöyledir onu da kısaca söyleyebilirim. Bir yerde tabii ki risk sıfır olmaz ama risklerin kontrol edilebilir olması önemli arkadaşlar. Bu da yine sizin hazırlıklı olmanızla ilgili bir konudur. Kabul edilebilir riskler olabilir ama bizlerin eksikliğinden, ihmalinden, hatasından doğan riskler kabul edilemez. Buna biz dikkat edeceğiz. Biz her zaman hazırlıklı ve motive bir şekilde işimizi yapmaya gayret edeceğiz. Kafamızı mümkün mertebe bu işe konsantrasyona yoğunlaştıracağız ve işimizi eksiksiz yerine getireceğiz.

Bütün meydanlarımızı tek tek dolaşıp ziyaret edeceğim. Ziyaret ettiğim zaman tabii ki kulelere de çıkıyorum. Dolayısıyla bugün mezun olan arkadaşlarımızı bir kısmıyla da oralarda görüşeceğiz. Bu hislerle hepinize tekrar teşekkür ediyorum. Misafirlerimize hoş geldiniz diyorum. Mezun olan arkadaşlarımıza da üstün başarılar diliyorum.

Kursiyerlere diplomaları Genel Müdürümüz Serdar Hüseyin Yıldırım, Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ateş, İnsan Kaynakları Daire Başkanı Selahattin Yiğit, Hava Seyrüsefer Daire Başkanı Mustafa Kılıç, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirimiz Vahdet Nafiz Aksu, Esenboğa Havalimanı Başmüdürü Selay Mürey, Hava Trafik Kontrol Merkezi Başmüdürü Şükrü Tarhan ile diğer yetkililer tarafından verildi.

23 Aralık 2013 tarihinde başlayan 108, 109 ve 110. Dönem Temel ATC Kursları 22 Nisan 2015 tarihinde sona erdi

36 kursiyer ile başlayan 108. Dönem Temel ATC Kursundan 31 kursiyer,

35 kursiyer ile başlayan 109. Dönem Temel ATC Kursundan 32 kursiyer,

35 kursiyer ile başlayan 110. Dönem Temel ATC kursundan 29 kursiyer mezun oldu.

Ayrıca, 110. Dönem Temel ATC Kursunda “Genel Teori” ve “Meydan Kontrol” (TWR)  derslerine katılan 2 Emniyet Genel Müdürlüğü personeli 22 Ağustos 2014 tarihinde eğitimini tamamladı. 

You Might Also Like

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>