SunExpress, Erişilebilir Turizm Workshop’una sponsor oldu.

sunexpress engelli

Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu olan SunExpress, engelli turizmin gelişmesi ve yaygınlaşması amacıyla 6 Nisan tarihinde Antalya’da  başlayacak olan Engelsiz Turizm-Erişilebilir Turizm Workshop’unun sponsoru oldu. Türk Sivil Havacılığında hem Yeşil hem de Engelsiz Havayolu sertifikaları ile ödüllendirilen ilk hava yolu olan SunExpress, sponsorluk girişimiyle desteğini sürdürmeye devam ediyor.

Turizim pazarında Engelli Turizminin 80 milyar Avro’nun üzerinde bir değerinin olduğuna değinen SunExpress Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Server Aydın, “Bütün Avrupa’da 40 milyonun üzerinde zihinsel ve fiziksel engelli yaşıyor. Buna hareket güçlüğü çeken yaşlıları da dahil edersek, bu sayı çok daha ciddi bir seviyeye ulaşıyor. Bu insanların en doğal hakları olan seyahat özgürlüklerini, tüm engelleri ortadan kaldırılarak sağlamalıyız” dedi. 

SunExpress’in Türk Sivil Havacılığında hem Yeşil hem de Engelsiz Havayolu sertifikaları ile ödüllendirilen ilk hava yolu olduğunu belirten Aydın şöyle konuştu: “SunExpress, Akdeniz ve Ege bölgelerine tarifeli seferlerle en fazla turist taşıyan hava yolu şirketi. Antalya bölgesi ve çevresi ile büyüyoruz ,gelişiyoruz ; bu doğrultuda da turizmin her alanına verebileceğimiz bütün desteği veriyoruz. Spor, golf, trekking, tırmanma, bisiklet gibi bütün bu alanlarda Antalya bölgesini yurt dışında tanıtmaya çalışarak, Avrupa’da yer alan bu grupları Antalya bölgesine getiriyoruz. Şimdi de yaklaşık 80 milyar Avro civarında bir pazarı olan Engelli Turizmini destekliyoruz. Biz, engelsiz hava yolu olmanın gayretiyle, bu alandaki bütün engellerin kaldırılması ve Antalya bölgesinin bu doğrultuda daha fazla turist çekmesi için çalışacağız.” 

GÖRBİR Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Sorumlusu Mustafa Bügelek de konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şunları belirtti: “Hem ülkemizden hem de yurt dışından turizm beldelerimize engelli ve yaşlı kimseler tatil amaçlı olarak gelmek istiyorlar, ancak alt yapı yetersizliğinden, bir diğer deyişle parasıyla mağduriyet yaşama endişesinden dolayı gelemiyorlar. Dünya üzerinde bu payın turizm sektörüne 80 milyar dolarlık bir getiri sağlayacağını düşünüyoruz. Bu gelişmenin herkes açısından faydalı olacağı kanaatindeyim.

Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği (GÖRBİR) tarafından, Turizm Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, TÜROFED, TÜRSAB, Antalya Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle ve SunExpress sponsorluğunda düzenlenen Engelsiz Turizm-Erişilebilir Turizm Workshop’u 6 Nisan’da Antalya’da başlayacak. Seminerler boyunca Adana’da Turizm sektörü ve Otelcilik konusunda eğitim almış 30 engelli turizmci Antalya bölgesinde, başta Antalya Büyükşehir, Alanya, Serik ve Managat belediyeleri olmak üzere incelemelerde bulunarak, workshop’lar düzenleyecekler.

You Might Also Like

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>